کاغذ دیواری

سلام به همه ی همراهان عزیز مجله ی ورنادکور (متخصص طراحی، تامین محصولات و اجرای دکوراسیون داخلی و دکوراسیون خارجی منزل). در این قسمت از مقاله ی دکوراسیون قصد داریم تا شما را با یکی از پر استفاده ترین، جذاب ترین و متنوع ترین محصولات دنیای این روزهای دکوراسیون داخلی آشنا کنیم.

همان طور که از نام عنوان این مقاله پیدا است، این محصول چیزی جز کاغذ دیواری نمیتواند باشد. محصولی که سال های بسیار زیادی مهمون خانه های گرم بسیاری از ما بوده است و در اتاق پذیرایی، اتاق خواب، اتاق کودک و غیره، جلوه ی خود را داشته است.

صحبت درباره ی کاغذ دیواری بسیار است، تیم ورنا دکور قصد دارد به زودی هر آنچه شما درباره ی کاغذدیواری نیاز دارید بدانید را در اختیارتان قرار دهد.

بسیاری از مشتریان عزیز دکوراسیون داخلی منزل سوالی هایی دارند نظیر:

 • انواع کاغذ دیواری از بعد جنس به چه شکل هستند؟
 • تفاوت بین کاغذ دیواری قابل شستشو و غیر قایل شستشو (و البته کاغذ دیواری قابل شستشو سه بعدی) چیست؟
 • چه مدل کاغذ دیواری خریداری کنم؟
 • قیمت هر رول کاغذ دیواری به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟
 • قابلیت ها و مزیت های کاغذ دیواری چیست؟
 • نکات مراقبت از کاغذدیواری چیست؟
 • کاغذ دیواری های ایرانی از لحاظ قیمت و کیفیت به چه شکل هستند؟
 • و …

 

اما در این مقاله ما  قصد داریم در ابتدا با این این محصول آشنا شویم بعد قابلیت ها و نکات مثبت آن را با هم بررسی کنیم، سپس با محدودیت های این متریال دکوراسیون آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.

ممکن است شما خواننده ی عزیز این مقاله هم استفاده از رنگ های روغنی (نقاشی ساختمان) با رنگ های یکدست سفید و کاملا ساده خسته شده اید و تمایل دارید از این به بعد به خانه خود جلوه ای تازه دهید، رنگ دیوارهای خانه خود را کاملا با لوازم دکوراسیون خود هم رنگ یا اصطلاحا ست کنید و با این کار خانه خود را بسیار مجلل تر از قبل از آن نمایید.

 • اما آیا این کار با رنگ های ساختمانی امکان پذیر است؟
 • آیا قیمت نقاشی ساختمان به صرفه است؟
 • آیا میتوان گل های داماسک زیبا و طرح های لاکچری طلایی را با زمینه های کرم روشن با الگو های بسیار زیبا را که با طرح مبلمان خانه ی ما ست است را از نقاش ساختمان بخواهیم؟

این سوال و سوال هایی از این دست همگی یک صدا فریاد میزنند، خیر!

اما راهکار چیست؟

با توجه به عمر کاری نگارنده ی این مقاله در زمینه دکوراسین داخلی و فعالیت 15 ساله در بخش کاغذ دیواری، کفپوش و پارکت لمینت برای این نیاز مشتریان هیچ جوابی بهتر از کاغذ دیواری نمیتوان یافت .

متریال ساختمانی که شاید در ابتدای عمرکاری خود، یک پوشش ساده صرفا برای خرابی های یک دیوار بود، اما امروز در بازار ایران و جهان در انواع و اقسام جنس ها و کیفیت ها (قابل شستشو و غیر قابل شستشو)،  متناسب با هر محیطی و مهم تر از آن با توجه به بودجه ی مشتریان عزیز ساخته و تولید میشوند.

مزیت های و قابلیت های کاغذ دیواری بسیار است در ادامه به بخشی از مهم ترین ویژگی‍های آن برای کاربری خانگی به صورت خلاصه و مفید اشاره میکنیم .

قیمت هر رول کاغذ دیواری بسیار به صرفه است

اگر در جریان تعرفه های امروزه بازار دکوراسیون و نقاشی ساختمان باشید حتما باید این نکته را دریافته باشید که قیمت هر رول کاغذ دیواری (کاغذ دیواری ایرانی، کاغذ دیواری ترک و…) از قیمت هایی پایین تر از رنگ ساختمان شروع میشود (البته که کاغذدیواری هایی با قیمت های با چند برابر قیمت نقاشی ساختمان وجود دارد ، اما واقعا کیفیت و طرح آن کاغذ دیواری ها باید مقایسه شود، تا در یک مقایسه برابر بتوانیم قیمت آن ها رو بررسی کنیم)

بارها برای کارشناسان فروش کاغذ دیواری ما پیش آمده است که علت قبلی استفاده نکردن بعضی از خریداران کاغذ دیواری نداشتن بودجه کافی و به اجبار روی آوردن به نقاشی ساختمان است.

با یک مثال موضوع را روشن میکنم در سال 96 ( به علت بالا و پایین شدن قیمت ها و عدم سوء برداشت از قیمت کاغذ دیواری در زمان متفاوت مجبوریم در کنار استفاده از قیمت، تاریخ نوشتار مطلب هم ذکر گردد.) مشتریانی داشتیم که عدم خرید کاغذ دیواری ارزان را به این صورت توجیه میکردند که خرید هر رول کاغذ دیواری ارزان 20 هزار تومان قیمت دارد در صورتی که هر متر رنگ آمیزی دیوار ساختمان 15 هزار تومان قیمت دارد.

کارشناسان ما هربار باید این نکته ی مهم رو متذکر میشدند که هر رول کاغذ دیواری ممکنه است متراژ آن 10 متر در 50 سانتی متر یا به عباری 5 متر مربع باشد! (کاغذ دیواری با عرض های متفاوت وجود دارد ولی غالبا کاغذ دیواری عرض 50، کاغذ دیواری عرض 100 و کاغذدیواری عرض 150 سانت تولید و عرضه میشوند.)

به عبارتی هر رول کاغذ دیواری 5 برابر آن قیمت رنگ ساختمان برای شما کارایی دارد یعنی متری 4 هزار تومان ! 4 هزار تومان در مقابل 15 هزار تومان ، مقایسه با شما!

اگر شما هم کاغذ دیواری برای خانه مستاجری میخواهید یا صرفا برای یک مدت کوتاه نیاز به خلاص شدن از جلوه بد یک دیوار دارید، میتوانید برای پوشش این نوع فضاها از کاغذ دیواری های ارزان قیمت تر استفاده کنید. که هم در هزینه ی شما صرفه جویی ایجاد میکند ، هم میتواند طرح های متنوع کاغذ دیواری را در اختیار شما قرار دهد.

وجود انواع طرح های کاغذ دیواری در گستردگی بسیار بالا

اگر در دفتر فروش های کاغذدیواری گشت و گذاری زده باشید، یا به یک فروشگاه آنلاین دکوراسیون که محصولات کاغذ دیواری، کفپوش، پارکت لمینت و غیره  را عرضه میکند رفته باشید حتما با تعداد بسیار زیاد آلبوم های موجود در آن ها آشنا شده اید.

شاید در هر مغازه 50 عدد آلبوم موجود باشد که هر کدام 100 طرح بسیار زیبا و جذاب را درخود جایی داده باشد.

همین یک مثال به نظرم برای معرفی گستردگی و تنوع بالای این محصول حتی در بازار ایران کافی باشد. (بماند امروز با وجود پوستر سه بعدی یا کاغذ سه بعدی چاپ هر طرحی ممکن شده است.) این گستردگی محصول بارها و بارها بیشتر از اینکه مفید باشد ، باعث سردرگمی مشتریان عزیز ما شده است.

همیشه سعی کنید با انتخاب یک تم رنگ و الگوی طرحی کلی وارد یه فروشگاه دکوراسیون شوید، و صرفا محصولاتی که با رنگ، تم و استایل خانه ی شما سازگار است را از فروشنده بخواهید به شما نمایش دهد. در کلام اخر این بخش میتوانم یک توصیه از باب تجربه به شما بکنم:
“در خرید مدل کاغذ دیواری خیلی سختگیر نباشید!” وگرنه باید ساعت های بسیاری را برای خرید کاغذ دیواری هزینه کنید.

در عکس زیر میتوانید بعضی مدل های کاغذ دیواری را مشاهده کنید.

نصب کاغذ دیواری آسان است

همواره به کارشناسان فروش خود چه در این محصول چه در محصولات دیگر نظیر کفپوش (و یا کف پوش) و پارکت لمینت خود گفته ایم و میگوییم که به مشتریان توضیح دهند همان قدر که جنس و کیفیت محصول در جلوه و ماندگاری کاغذ دیواری کفپوش و پارکت لمینت اهمیت دارد، نصب آن توسط نصاب مجرب هم مهم و حیاتی است.

پیش آمده است که مشتری عزیزی که بسیار به دکوراسیون داخلی خود اهمیت میدهد بهترین محصول ما را بعد از ساعت ها صرف زمان انرژی خریداری کرده است ولی به این نکته ی مهم که ” نصب کاغذ دیواری، کفپوش، پرده و پارکت لمینت همان قدر اهمیت دارد که جنس و کیفیت آن دارد” و محصول با کیفیت خود را به دست یک نصاب تازه کار سپرده است ، در نتیجه محصول نهایی اصلا باب میل این مشتری عزیز نمیشود. (بعد از صرف هزینه ی زمانی، مالی و انرژی شاهد برگشت به نقطه ی اول هستیم!)

به صورت خلاصه نصب کاغذ دیواری اصلا فرایند پیچیده و پر هزینه ایی نیست، بلکه بسیار ساده و کم هزینه است، اما نیاز به مهارت های خاص خودش دارد.

به طور مثال نصاب باید بداند زیر و بالای یک برآمدگی بزرگ در دیوار را چگونه کاغذ دیواری بزنیم که مشکلی در آینده برای صاحب ملک پیش نیاید یا چالش هایی از این دست .

 

کاغذ دیواری قابل شستشو

شاید زمانی کاغذ دیواری های قدیمی صرفا یک کاغذ بود اما امروزه کاغذ دیواری در انواع جنس های پی وی سی (pvc) ، ونیل، فوم، نانوون، الیاف و غیره … چاپ و در مدل و طرح های مختلف تولید میشوند.

شاید برای شما هم جالب باشد جنس ها و مدل های امروزی اکثرا قابلیت شستشو با کف را هم دارند، یعنی اگر شما هم روزی مانند من تجربه ایی نظیر ایجاد یک لکه ی غذا به واسطه شیطنت کودک فامیل را در دیوار  منزل خود داشتید ، دیگر نمیخواهد نگران پاک نشدن آن باشید، زیرا به علت وجود یک لایه ی پلاستیکی بر روی کاغذ دیواری قابل شستشو میتوانید آن را به راحتی تمیز و لکه را از بین ببرید.

دقت کنید که محصولاتی که تحت عنوان جنس کاغذ و یا کاغذ دیواری پیپر (کاغذ دیواری ارزان)  معرفی میشوند به هیچ عنوان قابلیت شستشو با آب را ندارند ، و در بهترین حالت آن ها را میتوان با یک دستمال نم دار و یا مرطوب تمیز کرد و صرفا کاغذ هایی که لایه های مخصوص مانند پلاستیک و pvc  را بر روی کاغذ و طرح خود دارند قابلیت شستشو را دارا میباشند.

 

سرعت نصب کاغذ دیواری بالا تر از نقاشی ساختمان است

برای شما پیش آماده است که در منزل خود مهمانی ویژه ایی داشته باشید اما خرابی های بر روی دیوار بسیار برای شما آزار دهنده باشد؟
اگر گزینه ی پیش روی شما نقاشی ساختمان باشد، حتما یکی بزرگان خانواده به این نکته اساسی متذکر میشود که فرایند رنگ آمیزی ساختمان اساسا زمان بر است و بوی نامطبوع و ناخوشایند آن مدت ها در خانه میماند!

در جواب میتوانیم بگویم فرایند نصب کاغذ دیواری شاید ظرف فقط چند ساعت به کلی از ابتدا تا آخر آن به اتمام برسد! و چه چیزی بهتر از این میتواند مشکلاتی از این نوع را حل کند.

به عنوان مثال کافی است رنگ و طرح مورد نظر را به صورت کلی انتخاب کنید ، وارد سایت، کانال تلگرام و یا صفحه ایسنتاگرام ورنا دکور شوید، محصولات متنوع را تماشا کنید، سفارش خرید خود را ثبت کنید و یا حتی به نزدیک ترین دفتر ما مراجعه کرده  و ضمن دیدن محصول مورد نظر (یا دیدن مدل های کاغذ دیواری متعدد)  آن را سفارش دهید ، تا در کمترین زمان ممکن تیم نصب کاغذ دیواری ورنا دکورکار شما را به بهترین شکل انجام دهد ، فرایند نصب کاغذ دیواری که شاید کمتر از 3 روز طول بکشد!

راحتیه پوشیدگی درز ها به واسطه ی کاغذدیواری

یکی دیگر از ویژگی های مثبت کاغذدیواری حتی کاغذ دیواری ارزان  این است که اگر در دیوار شما درز های زیاد و متعدد موجود میباشد ، میدانید که پوشش آن ها با رنگ ساختمان  به هیچ عنوان کار مناسبی نیست و بعد ها میتواند باعث مشکلاتی برای شما شود ، در صورتی که یک کاغذ دیواری با کیفیت میتواند به راحتی این مشکل را نیز برای شما مرتفع سازد ، البته باید به اهمیت زیرسازی در نصب کاغذ دیواری هم اشاره کرد .

اگر میخواهید بهترین نتیجه را از فرایند نصب کاغذ دیواری داشته باشید حتما به زیر سازی کار، و سالم بودن دیواری که در آن قصد دارید کاغذ دیواری نصب کنید توجه کنید.

کاغذ دیواری های سه بعدی یا پوستر های 3D با قیمت بسیار مناسب

شاید زمانی که اگر طرح یا مدل خاص را برای کاغذ دیواری خود مد نظر داشتید باید ساعت ها زمان صرف میکردید که آن را در آلبوم های کاغذ دیواری شرکت های محتلف جستجو کنید و دست آخر اگر آن طرح یا مدل را در آلبومی پیدا میکردید قطعا با طرح اصلی شما تفاوت هایی هرچند کم پیدا میگشت، امروز با اختراع دستگاه های چاپ کاغذدیواری های سه بعدی هر طرح  یا مدل کاغذ دیواری که مد نظر شما باشد به راحتی قابل چاپ و نصب در دیوار شما هستند که اساسا ویژگی بسیار ممتازی برای کاغذ دیواری محسوب میشود.

در گذشته شاید به علت وجود واسطه ها و قیمت بالای دستگاه ها این فرایند پرهزینه و زمان بر میشد، ولی خرسندیم که تیم چاپخانه ی پوستر سه بعدی یا کاغذ دیواری سه بعدی ما قابلیت انجام تمام نیاز های کاغذ دیواری سه بعدی شما در طرح ها، اندازه ها و قیمت های متنوع (که به تحقیق پایین تر از قیمت بازار است) و کیفیت بسیار عالی را دارا میباشد درحال فعالیت و توسعه است .

معایب خرید کاغذ دیواری

کاغذ دیواری معایب خاص خود را هم دارد ، برای مثال در محیط های کارگاهی شاید نتوان از یک کاغذ دیواری جنس کاغذ  استفاده کرد و انتظار داشت سالیان سال از آن بتوان به بهترین شکل استفاده کرد، برای مثال اگر در کاغذ دیواری خراشیدگی ایجاد شود ، درز های آن پیدا و ممکن است به نظر ساکنان آن محیط ناخوشایند باشد.

 در محیط های کاری از این نوع بیشتر توصیه میشود یا از کاغذ دیواری هایی با مقاومت های بسیار بالا و طرح های ساده استفاده شود (که اگر قسمتی از کار خراب شد ، کلیت طرح خراب نشود و ظاهر کلی را حفظ کند) یا از رنگ های ساده کاغذ دیواری استفاده شود .

به صورت کلی میتوان این عبارت را بیان کرد که نقاشی ساختمان غالبا قابلیت ترمیم بهتری نسبت به کاغذ دیواری ها دارند، شما میتوانید با هزینه ی بسیار کم قسمتی از دیوار رنگ خورده ی خود را به راحتی بازسازی کنید که شاید این کار در کاغذ دیواری غالبا پرهزینه تر باشد و امکان آن سخت تر باشد ( زیرا ممکن است آن طرح خاص به اتمام رسیده باشد. )

مدل ها و طرح های کاغذ دیواری برای فضا یا محیط های کوچک

بار ها شنیده شده است که بسیاری بر این باورند که کاغذ دیواری برای فضاهای کوچک نظیر اتاق خواب ، اتاق کودک ، پذیرایی کوچک به علت جذب نور انتخاب مناسبی نمیباشد زیرا خانه را کوچک تر از قبل نشان میدهد و اصطلاحا دلبازی خانه را میگیرد.

اگر کاغذ دیواری تم رنگیه تیره داشته باشد این حرف کاملا درست است، اما اگر در انتخاب کاغذ دیواری خود از رنگ های روشن استفاده کنید قضیه کاملا بر عکس میشود ، یک کاغذ دیواری با تم رنگی روشن و طرح های ریز و خلوت کاملا میتواند خانه یا محیط سکونت شما را دلباز و بزرگ نشان دهد .

در این مقاله سعی بر این داشتیم که شما را با کاغذ دیواری ، کاغذ دیواری سه بعدی و پوستر سه بعدی یا 3D ، مزیت ها و مشکلات آن ها آشنا کنیم لازم به ذکر است که موارد بالا هر کدام جزیئات خاص خود را دارا میباشد و به علت زیاد نشدن حجم مقاله سعی بر این داشتیم تا مطالب را تا حد امکان به اختصار و مفید تر شرح دهیم
برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ی پارکت، کفپوش، پارکت لیمنیت و پرده نیز کارشناسان ورنا دکور منتظر شما هستند، کافی است سوال خود را از طریق هر کدام از راهکار های ما تلگرام ، اینتستاگرام ، قسمت نظرات سایت و یا شماره تماس های ما در میان بگذراید تا بهترین پاسخ را در کمترین زمان دریافت کنید.

اگر در انتخاب کاغذ دیواری هم مطمئن هستید ، پس توصیه ی ما این است که از فروشگاه هایی خرید کنید که اولا خود تامین کننده ی متریال هستند (امروزه بسیاری از فروشگاه ها صرفا واسط بین تامین کننده و مشتری هستند و با ایجاد سود های بسیار زیاد برای خود این واسطه گری انجام میدهند) پس با خرید خود از تامین کننده های کاغذ دیواری هزینه ی خود را کاهش دهید .
 نکته دوم در خرید کاغذ دیواری ، پرده ، کف پوش و پارکت لیمنت از فروشگاه های که دارای جواز کسب و کار در این صنف هستند است که خود میتواند خیال شما را از کیفیت و اصالت جنس راحت کند .

نکته ی سوم سابقه و به اصلاح رزومه ی آن شرکت خاص است، امروز شرکت ها بدون شک باید رزومه ی خود را در شبکه های اجتماعی خود با برند خود به اشتراک بگذارند تا مشتری خیالش هر چه بیشتر از خرید خود راحت شود.

نکته ی چهار که خیلی هم مهم است وجود نصاب پس از خرید متریال است، سعی کنید نصب خود را به تامین کننده ی جنس واگذار کنید که اگر مشکلی از بابت نصب یا جنس پیش آمد با یک شرکت یا یک شخص در ارتباط باشید تا بتوانید مشکل خود را بهترین شکل حل کنید .

تیم ورنا دکورهمواره سعی بر این داشته است که همه ی این نکات را رعایت کند و بتواند سابقه ایی درخشان برای خود به ارمغان بگذارد، هدف ما رضایت شما عزیزان است .

 

سوالات خودتان را حتما با درمیان بگذارید.